15 жовтня БЮТ й Блок "Наша Україна - Народна Самооборона" підписали угоду про створення коаліції в Верховній Раді 6-го скликання. У зв’язку з цим «Центр досліджень політичних цінностей» звернувся до політичних експертів з питанням: «Чи гарантує підписання угоди створення коаліції демократичних сил і затвердження уряду на чолі з Тимошенко?». На це питання відповів Вадим КАРАСЬОВ (директор Інституту глобальних стратегій):
„Стопроцентні гарантії давати поки що ризиковано. Але була б неправильною і стопроцентна екстраполяція минулорічного досвіду формування коаліції на нинішній коаліційний процес. Хоча б тому, що минулорічна «помаранчева» коаліція формувалась згідно формули «три на два» - тобто три політичні сили розділяли між собою дві посади (прем’єра і спікера). Саме на невідповідність цієї арифметики наштовхнулась «помаранчева коаліція в 2006 році і розпалася, ще до того, як була оформлена.
В 2007 році коаліція формується за формулою «два на два» - дві політичні сили ділять між собою дві посади. НУНС і БЮТ цілком органічно заповнюють дві основні кадрові клітинки майбутньої коаліції. І жодного третього зайвого тут не виникає. Тому, швидше за все, коаліція відбудеться і процес її завершення ознаменується результативним голосуванням по посаді спікера і по посаді прем’єр-міністра. Сьогодні є певні розбіжності по кандидатурі спікера в середині НУНСу. Але це питання внутрішнє, і не є бар’єром для оформлення коаліції демократичних сил.
Інша справа, що легкого життя для цієї коаліції не буде. Проблема цієї коаліції не в тому, щоб її створити, а в тому, що потім робити з цим «коаліційним щастям». Запасу в 3-4 депутатських мандатів буде безмежно мало для того, щоб почувати себе в повній парламентській коаліційній безпеці. Тим більше, якщо Партія регіонів не буде давати жодних гарантій про ненапад і обере наступальний, атакуючий опозиційний стиль. Це може стати бар’єром для демонстрації коаліційної ефективності. Але це вже стосується процесу функціонування, а не формування коаліції”.
І-РЕПОРТЕР
|